Що впливає на смак кави в зернах?

Кава є улюбленим напоєм мільйонів, але багато хто помітив, що не завжди отримує від її вживання максимум задоволення. Що ж впливає на смакові властивості кави і як не допустити марнування грошей на неякісний продукт?

У першу чергу зверніть увагу, де ви купуєте зернову каву. Якщо якість продукту із супермаркетів вас не влаштовує, можете спробувати надійний інтернет-магазин. Ось приклад сторінки, де можна зробити замовлення кави в зернах недорого: https://torbafood.ua/ua/catalog/beans-coffee/.

Вид і сорт (країна вирощування)

Звісно, не варто забувати про найголовніший чинник – вид кавових зерен, а також про сорти, які використовує виробник. Багато з нас знають, що арабіка в цілому шляхетніша за робусту, тому гурмани надають перевагу саме першому варіанту. Однак серед поціновувачів напою, що бадьорить, є й ті, для кого важливіше міцність, вони готові миритися й з гіркотою, властивою робусті.

Але недостатньо обрати просто 100 % арабіку і чекати від неї захмарного рівня, адже в зерен з різних країн відрізняються й смакові властивості. Сировина з Кенії, Ефіопії, Колумбії, Бразилії чи Ямайки має різні відтінки – цитрусові, горіхові, шоколадні, винні тощо. Отже, добре вивчіть описи різних популярніх, доступних в Україні сорти, а тоді дегустуйте і робіть вибір. Або ж довіртеся іншим дегустаторам (але ваші враження можуть не збігатися).

Обробка

Кава – це ягода, тобто невеличкий плід із м'якоттю, чимось він схожий на вишню. Ми ж використовуємо для заварювання кістку, а решту відділяють на етапі збору. І от що цікаво: залежно від способу обробки – сухий чи митий – трохи коригується смак.

  • Сухий метод: ягоди залишають на сонці разом із зовнішньою оболонкою. За кілька тижнів вона відпадає. У цьому випадку плід довше залишається цілісним, тож у зерно потрапляє натуральний цукор з м'якоті, тож і напій буде більш солодкий, з фруктово-ягідними відтінками.

  • Мокрий (вологий) метод: плід погружають у спеціальні ємності з водою. Там відбувається ферментація, у результаті якої зовнішня оболонка ягоди поступово відпадає, а далі кістки ягід сушать. У цьому випадку напій має більш виражену кислинку і “чистий” смак.

Обсмаження

Зелене кавове зерно, що потрапляє на українські (чи західно-європейські) фабрики з обсмаження, ще не придатне для заварювання. Йому потрібно пройти процес термічної обробки, що триває 10–15 хвилин. Протягом цього часу в зернах відбуваються важливі хімічні процеси, що впливають на колір, структуру, вагу зерен. Також це впливає на смак. Якщо говорити спрощено, то світле обсмаження кави дає трохи більш кислуватий смак, а темна – більш гіркий. Більшість наших виробників надає перевагу середньому чи темному видам обсмаження.

Заварювання

Якщо вам не подобається приготована в домашніх умовах кава, не поспішайте звинувачувати виробника. Спробуйте перевірити, чи не робити помилок у приготуванні. Приміром, чи, заварюючи напій у турці, ви не перетримуєте його на вогні? Чи добре відмиваєте джезву після кожного заварювання? Якщо не дотримуватись певних моментів, можна зіпсувати навіть елітну арабіку.

Зберігання

І нарешті – питання зберігання. Зернова кава протягом місяця-двох після обсмаження має чудові властивості, пізніше поступово їх втрачає. Будьте уважні і обережні, не купуйте занадто старий продукт.

Останні переглянуті