Кава і пам'ять


Чашка міцної кави — масивний атрибут «культу персональної ефективності» ділових людей, що прагнуть постійно перебувати на піку власної продуктивності. Безсумнівно, ми добре знаємо, що кофеїн — це стимулятор, що заряджає мозок почуттям бадьорості та дозволяє ігнорувати втому напряму. Однак, як такий «розумовий заряд» впливає на нашу пам'ять та здатність мислити?

Американське дослідження (https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2016.01764/full) 2016-року показало спірні результати. За результатами експерименту №1 цього дослідження, показники тестової групи, що вживала каву з кофеїном, практично не відрізнялись від показників тих, хто пив декофеїнізоване плацебо. Щоправда, учасники обох груп повідомляли, що «кава точно допомагала їм краще фокусуватися» і без «допінгу вони б впорались гірше». В рамках першого досліду, об'єктивно-правдивим підтвердилося тільки те, що люди, які пили «справжню» каву з кофеїном, й справді відчували себе менш втомленими наприкінці тестів.

В рамках експерименту №2 цього ж дослідження, науковці намагалися встановити, що краще впливає на здібність пригадувати та запам'ятовувати факти: кофеїн чи фізкультура? До їхнього здивування, виявилось, що все-таки кофеїн. Однак, на відміну від фізичних тренувань, кофеїновий допінг має побічний ефект для пам'яті: підвищена бадьорість розуму призводить до вигадування фальшивих спогадів та деталей, яких не було у первинній тестовій інформації.

Також ми знайшли ще одне, більш раннє дослідження (https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00221300309601276): згідно з його результатами, навіть не кофеїн, а сам ритуал пиття «кави» може покращити навички асоціативного запам'ятовування та згадування інформації. Тобто, не важливо, плацебо то було чи справді кофеїнізований напій: представники обох піддослідних груп демонстрували суттєво кращі показники запам'ятовування та пригадування у ті моменти, коли, як вони вважали, «пили каву».

Також підтвердженням тези про те, що вживання кофеїну допомагає менше втомлюватись в процесі запам'ятовування, є ще одне знайдене нами дослідження (https://journals.sagepub.com/doi/10.1111/1467-9280.00412). Чим старшого віку були піддослідні, тим більш вираженим був позитивний ефект кофеїну щодо захисту від короткочасного ментального виснаження.

Щоправда, на жаль, кофеїн не захищає (https://www.mdpi.com/2072-6643/10/10/1386) від нейродегенеративних змін у довготривалій перспективі. Ще одне дослідження зазначає: отримання кофеїну зі справжньої, натуральної кави, а не кофеїнізованих напоїв, є набагато більш корисним, оскільки натуральна кава містить значно більше алкалоїдів та біоактивних речовин. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4045301/)

І, як завжди це буває, лікарі та дослідники застерігають: безконтрольне самопризначене вживання кофеїну з метою «біохакінгу» та «покращення пам'яті» може призвести до протилежних наслідків: проблем зі сном та проявів абстинентного синдрому.

Джерело: https://t.me/joinchat/AAAAAEOb2ZFvbfSA4vFpig

Останні переглянуті
Топ товари